Blog

 

Düğün Dış Mekan Fotoğrafçı | Grafik Tasarım

 • Gelinlik modelleri, trend gelinlikler ve Urfa Gelinlik Firmaları

  Gelinlik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Genç kızların yaşamlarının en özel ve en güzel gününde rüya gibi bir gelinliğin içinde masal prensesleri gibi olmayı istemeleri gayet doğaldır. Ancak, gelinlik seçmek hiç te göründüğü gibi kolay değildir. Özellikle yakın çevreden gelen yorumlar iyiden iyiye kafanızı karıştırabilir. Biz burada gelinlik alırken nelere dikkat edilir konusunu araştırıp, sizlere bir nebze de yardımcı olmak amacıyla bu yazıyı hazırladık. Gelinlik seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz işiniz oldukça kolay olacaktır.

  Vücut Tipine Göre Gelinlik

  Her genç kız gelinliğin içinde çok güzel görünmek ister. Bunun için kusursuz vücut ölçülerine gerek yoktur. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu gelinlik seçerken vücut tipinize göre gelinlik seçmelisiniz. Dört farklı vücut tipi vardır. Bu aşamada hangi, vücut tipine sahip olduğunuzu bilmeniz ve bu vücut tipine göre bir gelinlik modeli seçmeniz yeterlidir.

  • Kum saati vücut tipi; göğüs ve kalça ölçün hemen hemen aynı ise ve belin ince ise sen kum saati vücut tipindesin demektir. Bu vücut tipindeysen sana her türlü gelinlik modeli uyacaktır. Ancak sen mükemmel fiziğini göstermek istiyorsan en uygun gelinlik modeli balık olacaktır.
  • Armut vücut tipi; kalça kısmının vücudun üst kısmına göre daha geniş ise sen armut vücut tipindesin demektir. Bu durumda A kesim gelinlik modellerine bakmalısın.
  • Elma vücut tipi; belin kalın ve kalçan ise düz ise bu başlık sana uyuyor demektir. Bu tip bir vücuda sahipsen dikkatleri bacaklarına ve göğüslerine kaydıracak olan dekolteli modelleri tercih etmelisin. V yakalı dekolteli gelinlikler bu vücut tipi için ideal modellerdir.
  • Dikdörtgen vücut tipi; geniş ve atletik omuzlar ile küçük göğüslere sahipsen ve dar bir kalçan varsa bu vücut tipi dikdörtgen vücuttur. Bu tip vücutlar için ise en uygun gelinlik modelleri düz kesim gelinlikler ve omuzları ön plana çıkaracak straplez ve halter yaka modellerdir.

  Hazır Model mi? Özel Dikim mi?

  Gelinliğinizin hazır model mi, özel dikim mi olacağına karar vermeden önce düğün tarihine göre hareket etmelisin. Eğer düğüne çok fazla bir zaman kalmadıysa hazır modeller üzerinde durmalısın. Ancak, düğüne daha çok var ve hazır modeller içinden kendine uygun bir gelinlik bulamadıysan, o zaman gelinliğini hazır olarak diktirebilirsin. Ancak burada dikkat etmen gereken nokta özel dikim gelinliklerin hazır modellere göre daha maliyetli olduğudur.

  Düğün Mekânına Göre Gelinlik

  Gelinlik seçimi yaparken dikkat etmen gereken bir başka konu da düğün mekânına göre gelinlik seçmen gerektiğidir. Örneğin bir otel düğününde düz kesim bohem bir gelinlik tercih edersen beklenen etkiyi yapmadığını göreceksin. Bu tarz bir mekânda düğün yapacaksan eğer, eğer fiziğin de müsaitse tamamen dantelden oluşan balık gelinlik modellerini tercih etmelisin. Vücuduna güvenemiyorsan, ışıltılı taşlarla süslenmiş, kuyruklu gösterişli prenses kesim ya da A kesim gelinlik tercih etmelisin. Düğünün kır düğünü olacaksa şifon kumaştan tasarlanmış uçuş uçuş etekleri olan gelinlik modellerinden tercih etmelisin.

  Düğün Konseptine Göre Gelinlik

  Eğer konsept bir düğün yapacaksan, mutlaka her detay konsepte uygun olmalıdır. Gelinlikten damatlığa, pastadan süslemeye kadar tüm detaylar konsepte uygun olmalıdır. Bu nedenle konsepte uygun bir gelinlik modeli tercih etmelisin. Gösterişli bir düğün yapacaksan prenses kesim gelinlik modellerini tercih etmelisin. Vintage konsept bir düğün için ise etek kısmında püskülleri olan zarif bir model tercih etmelisin. Bunun yanı sıra eldiven, kafes duvak ve saç bandı gibi aksesuarları da unutmaman gerekir.

  Mevsime Göre Gelinlik

  Düğünü genellikle yaz aylarında yaparız ama bazen diğer mevsimlerde de düğün yapıldığı olur. Bu nedenle gelinliğini seçerken mutlaka mevsimine göre bir model tercih etmelisin. Bahar aylarında düğün yapacaksan, çiçekli güpürleri olan, daha uçuş uçuş etekleri olan ince kumaşlı bir gelinlik modeli tercih etmelisin. Yaz aylarında yapılan düğünlerde ise tüllerin daha yoğun kullanıldığı ve dekolteli gelinlik modelleri tercih edilmelidir. Sonbahar aylarında düğün yapacakların tercihi ise kırık beyaz tonlarında ve ağırlıklı olarak dantel detaylara yer verilen bir model tercih edilmelidir. Kış aylarında yapılan düğünlerde ise daha gösterişli taşların kullanıldığı saten kumaş ve taşlarla süslenmiş modeller tercih edilmelidir.

  Damat ile Uyumlu Gelinlik

  Damat adayının boyu ve fiziği de gelinlik modeli tercihini etkileyen bir faktördür. Eğer ki damat adayı kısa boylu ise, boyunu uzun gösterecek bir gelinlik modeli tercih etmemelisin. Damat adayı zayıf ise, senin de onun yanında iri durmaman gerekir. Bu nedenle prenses gelinlik modellerinden kaçınmalı, düz kesim gelinlikler ya da üzerine tam oturan balık gelinlik modellerini tercih etmelisin. Ayrıca gelinlik ile damatlığın modelleri de birbirine uyumlu olmalıdır. Taşlı ve gösterişli bir gelinlik modeli tercih ettiysen eğer, damatlığın da bu ağırlığı yansıtması gerekir. Siyah bir smokin en iyi tercihtir.

  Gelinlik Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Faktörler

  Gelinlik alışverişine başlamadan önce bütçenizi belirlemelisiniz. Hayalinizde bir gelinlik modeli olsun olmasın öncelikle belirlemeniz gereken şey bütçenizdir. Bu sayede dolaşacağınız gelinlikçilerde daha hedefe yönelik seçimler yapabilir ve boşuna zaman kaybetmezsiniz.

  Gelinlik seçiminde eteğe yoğunlaşmayı bırakın. Asıl dikkat çekecek olan yer gelinliğin üst kısmıdır. Ne tür gelinlik seçerseniz seçin fotoğraflarda ön plana çıkacak olan yer gelinliğin üst kısmıdır. Ayrıca gelinlik bakmaya giderken mutlaka yanınızda fotoğraf makinesi götürün. Her denediğiniz gelinliği fotoğraflayın. Daha sonra bu fotoğraflara bakarak daha kolay karar verebilirsiniz.

  Herkesin mutlaka ideal bir alışveriş arkadaşı vardır. Bu anneniz ya da kız kardeşiniz olabilir ya da yakın bir arkadaşınız olabilir. Bu kişiler ne olursa olsun doğru söylemeye yemin etmiş gibilerdir. Bu nedenle yakışmayana yakışmadı derler. Gelinlik denemelerinizde o kişiyi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

  Hayatınızın her alanında önemli olan sutyen seçimi gelinlik seçiminde de önemli bir faktör olarak karşınıza çıkmaktadır. Yanlış sutyen seçimi ile göğüslerinizi bastırıyor ya da büyük olan göğüslerinizi daha da büyük gösteriyor olabilirsiniz. Gelinliğiniz ile giyeceğiniz sutyeni gelinlik almadan önce almak istemeyebilirsiniz. Ancak, gelinlik seçmeye giderken siz yine de göğüs yapınıza ve bedeninize göre bir sutyen kullanmalısınız.

  Gelinlik denemeye başlarken asla kelimesini kullanmayın. Hayatınızda giymem diyeceğiniz bir model belki de hayallerinizdeki gelinlik modeliniz olabilir. Bu nedenle yeni fikirlere karşı hep açık olun.

  Provalarınız

  Gelinlik provasına gitmeden önce gelinliğiniz ile kullanacağınız aksesuarları önceden belirleyerek sipariş verin. İç giyiminizden ayakkabınıza kadar tüm eşyalarınızı hazırlayın. Sutyen veya ayakkabınızda küçük bir değişiklik bile gelinliğiniz ile uygunsuz olmasına neden olur.

  Gelinlik provanızı düğün tarihinden en az 6 hafta önce yapın. Alışveriş arkadaşınızı mutlaka provaya götürün. Gelinlik provasına asla yalnız gitmeyin. Provalar esnasında dikkat etmeniz gereken konular, gelinliğin stili, rengi ve bedeninize tamamen oturmasıdır. Eğer diktiriyorsanız terzinize ve yanındaki asistanına mutlaka kulak verin. Onlar sizin için en uygun modeli dikeceklerdir. Terzinizin önerilerini mutlaka dikkate alın. Gelinlik provası sırasında etrafınızı saracak şekilde yerleştirilmiş 3 tane ayna karşısında gelinliğinize bakın. Terzinize aklınıza takılan her şeyi söyleyin.

  Urfa düğün fotoğrafçısı Ramazan Bulut

  Yılların vermiş olduğu tecrübe ile mutlu günlerinizi ölümsüzleştiriyoruz. Urfa düğün fotoğrafçısı ve Ramazan BULUT Markası olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Profesyonel ekipmanımız ve ekibimiz ile en iyi şekilde çalışmaktayız. Şanlıurfa düğün fotoğrafçısı Ramazan Bulut olarak bir telefon kadar uzağınızdayız. Ön randevu ve tarihlerde indirimlerimizden yararlanabilirsiniz. Binlerce referansımız için tıklayınız.
  Bu konuya henüz hiç yorum yapılmamış.


  Zorunlu Alan Incorrect email
  Zorunlu Alan Incorrect email
  Zorunlu Alan
Urfa düğün fotoğrafçısı Ramazan Bulut profesyonel bir çekimin yanı sıra sizlere uygun fiyatlı hizmetler sunuyor. Düğün gününüzü en güzel şekilde hatırlamanız ve bu hatıraları en yakınlarınızla paylaşmak için başvuracağınız ilk adres olan Ramazan Bulut her tür düğün çekimi için sizlere en profesyonel hizmetleri sunuyor.